چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی

چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی
نوشتن مقاله علمی و داشتن مقاله نقش اساسی در آینده ی تحصیل و شغلی هر دانشجو و پژوهشگری ایفا می کند. در برخی از رشته های تحصیلی، دانشجویان کارشناسی ارشد موظف به نوشتن و ارائه ی مقالات علمی پژوهشی می باشند. در بسیاری از مواقع، ارائه ی مقالات علمی پژوهشی قسمت مهمی از نمره ی پایان نامه ی دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری را تشکیل می دهد. از این رو نوشتن مقاله و چاپ آن در مجلات معتبر، امتیاز ویژه ای برای دانشجویان و پژوهشگران محسوب می گردد. از طرفی دیگر، برای قبولی در مقاطع بالاتر و یا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل و خارج از کشور، داشتن مقاله از الزامات می باشد. نبودن وقت و زمان کافی، و عدم آگاهی بیشتر دانشجویان از چگونگی پذیرفته شدن و نحوه ی چاپ مقاله، از اصلی ترین مشکلات دانشجویان متقاضی برای نوشتن مقاله است.
مقالات علمی به دو گروه مقالات علمی ترویجی و مقالات علمی پژوهشی تقسیم می شوند. در مقالات علمی ترویجی، نویسندگان به نگارش مقاله ای بر اساس دیگر مقالات مربوط به موضوع مورد نظر می پردازند. به عبارتی، در مقاله علمی ترویجی، نویسنده با بیانی دیگر به جمع آوری اطلاعات می پردازد. اما در مقالات علمی پژوهشی، نویسنده و محقق در مورد موضوع خاصی، به ارائه ی محتوایی نوین پرداخته و عموما مقالات آن ها حاصلِ نتایجِ آزمایش ها و پژوهش های نویسنده می باشد. هر کدام از این دو نوع مقاله، ارزش خاص خود را دارد ولی به عقیده ی بسیاری چاپ و ارائه ی مقالات علمی پژوهشی سخت تر و ارزشمند تر است. همچنین نوع مجلات و ژورنالی که مقاله در آن پذیرفته و چاپ می شود نشان دهنده ی میزان ارزشمندی مقالات علمی می باشد. از این رو پذیرش و چاپ این دسته از مقالات سخت تر و زمان بر تر می باشد. برای چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی باید به نکات مهمی توجه کرد. در ادامه به مواردی که سبب می شود مقاله سریع و در مدت زمان کمتری پذیرفته و چاپ شود می پردازیم.
چگونه برخی از مقالات علمی پژوهشی در مدت زمان کمتری چاپ می شوند؟
نوشتن و چاپ مقاله مراحل مختلفی دارد. پس از آماده سازی مقاله باید به موارد مهمی توجه نمود. به عنوان اولین نکته، قبل از فرستادن مقاله برای ژورنال مورد نظر، به فرمتی که برای ژورنال قابل قبول است باید توجه نمود و باید مقاله ی خود را با همان فرمت و شکل، آماده سازی کرد. نکته ی دوم، عدم داشتن اشتباهات املایی، دستور زبان و تایپی می باشد. در بسیاری از مواقع، پس از صرف هزینه های زیادی، تنها به علت اشتباهات دستوری و املایی، مقاله ارجاع داده می شود و وقت بسیار زیادی به هدر می رود. از این رو بهتر است به نوع نگارش مقاله توجه ویژه شود. نکته ی بعدی، زمان ارسال مقاله است. از آنجایی که مدت زمان پذیرفته شدن و چاپ شدن مقاله متغیر و متفاوت است، بهتر است به زمان آماده سازی و ارسال مقاله توجه گردد.
مقالات علمی پژوهشی پس از ارسال توسط نویسنده، توسط داوران ژورنال، مورد بررسی قرار می گیرند. فرآیند داوری معمولا با توجه به عوامل گوناگونی، متغیر می باشد. عواملی مانند موضوع مقاله و نوع ژورنال بر مدتی که سبب می شود مقاله پذیرفته و چاپ شود تاثیرگذار است. به طور میانگین چاپ مقالات علمی پژوهشی، چه در داخل کشور و چه توسط ژورنال های خارج از کشور بین ۶ تا یک سال به طول می انجامد. اما مهم ترین عامل در چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی، داشتن رزومه ی پژوهشی است. به این معنا که مقالاتِ پژوهشگرانی که قبلا مقاله داشته اند و یا با محققان قوی، همکاری داشته اند، با سرعت بیشتری مورد داوری قرار می گیرد و احتمال پذیرش و چاپ آن ها به مراتب بالاتر است.

نوشته چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی اولین بار در موسسه آموزشی. پدیدار شد.